Przy każdym rodzaju zajęć znajduje się oznaczenie rekomendowanego wieku uczestników
(zamalowane gwiazdki oznaczają kolejno: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII) oraz orientacyjny czas trwania zajęć.
Np. ostatnie dwie gwiazdki zamalowane – odpowiednie dla klas IV-VI i klas VII-VIII.

RANNE PTASZKI

ok 60 min

Jakie cechy powinien mieć ornitolog? Jak zachowywać się w czasie obserwacji ptaków? Co możemy zobaczyć i usłyszeć gdy sami przestaniemy mówić? Jaki ptak śpi w locie? Gdzie mają gniazda żurawie? Dlaczego małe ptaki czasem wychowują dużo większe od siebie? Wyruszymy z lornetkami w teren by obserwować życie ptaków. Dolina Liwca to miejsce występowania wielu rzadkich gatunków. Spotkamy tu czajki, w sadzie dziuple zamieszkują dudki, po ogródku spacerują kuropatwy.
Na łąkach w okresie letnim i jesiennym można obserwować nawet kilkaset żurawi. Nad polem świergocze skowronek, spacerują kosy. W górze szybuje błotniak stawowy, a w krzewach możemy spotkać tzw zorro – to dzieżba gąsiorek. Uczestnicy wykonają stylowe mini tabliczki na notatki, w kształcie ptaków.

FASCYNUJĄCA DOLINA LIWCA

ok 60 min

Jakie rośliny i zwierzęta zamieszkują te tereny? Dlaczego wybrały to miejsce i czemu powinniśmy je chronić? Poznajmy je bliżej i niektóre ich tajemnice. Czy to smok, czy jaszczurka z grzebieniem? Co kumak kuma? Czy rybitwa ma wąsy? Zachwycimy się różnorodnością fauny i flory, Porozmawiamy o tym jakie ptaki, gdzie i w jakich terminach możemy zaobserwować oraz jak się zachować podczas obserwacji. Uczestnicy wspólnie wykonają makietę fragmentu Doliny Liwca
z charakterystycznymi zwierzętami. Praca stanie się własnością grupy.

Close Menu
×
×

Koszyk