Przy każdym rodzaju zajęć znajduje się oznaczenie rekomendowanego wieku uczestników
(zamalowane gwiazdki oznaczają kolejno: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII) oraz orientacyjny czas trwania zajęć.
Np. pierwsze dwie gwiazdki zamalowane – odpowiednie dla przedszkoli i klas I-III.

PAPIER

ok 45 min

Kto wynalazł papier? Z czego kiedyś był robiony i z czego teraz powstaje? Co to papirus, pergamin, gliniana tabliczka i jak powstają. Dlaczego kiedyś mówiono,
że książkę czyta się od deski do deski? Będziemy czerpać papier na ramkach
i odsączać przy pomocy starej prasy. Obejrzymy książkę oprawioną w skórę,
z kartkami czerpanego papieru i wysłuchamy opowieści, które zostały w niej zapisane piórem. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie uczerpane kartki papieru.

KALIGRAFIA I ZECERSTWO

ok 45 min

Cofniemy się w czasie by poznać początki pisma. Spróbujemy pisać pismem klinowym, tworzyć hieroglify oraz kaligrafować piórem ze stalówką. Gdy nasze pismo dopracujemy do perfekcji przyjrzymy się historii druku. Jaki wpływ miał druk na bieg historii? Kim był zecer? Wykonamy skład i druk pisma. Uczestnicy zabiorą do domu prace, które wykonają podczas zajęć.

DRUKARSTWO I ILUSTRATORSTWO

ok 45-75 min

Drukować można nie tylko tekst, ale i ilustracje. Poznamy techniki druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego. Dowiemy się jakie zastosowanie mają współcześnie. Wypróbujemy kilka metod druku oraz wykonamy własne ilustracje, wybraną techniką. Uczestnicy zabiorą do domu prace, które wykonają podczas zajęć.

Close Menu
×
×

Koszyk