Przy każdym rodzaju zajęć znajduje się oznaczenie rekomendowanego wieku uczestników
(zamalowane gwiazdki oznaczają kolejno: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII) oraz orientacyjny czas trwania zajęć.
Np. ostatnie trzy gwiazdki zamalowane – odpowiednie dla klas I-III, klas IV-VI i klas VII-VIII.

JESTEM ŁOWICZANKA

ok 45 min

Zgłębimy tajniki dawnej mody oraz budownictwa. Stworzymy mapy z parami
w strojach ludowych oraz charakterystycznymi zabudowaniami dobierając regiony
z których pochodzą. Jak kiedyś ludzie się ubierali? Z czego były wykonywane ubrania i jak powstawały? Pomalujemy magnesy wykonane ze sklejki przedstawiające pary ludowe. Dowiemy się jak kiedyś ludzie mieszkali, jak wyglądały domy na wsi i w mieście. Czym różniły się domy w różnych rejonach polski i jak były zdobione. Pomówimy o dawnych pokryciach dachowych: trzcinie, słomie, goncie oraz niezwykłych sposobach ochrony przed ogniem.

DAWNE ZAWODY

ok 45 min

Kim byli:  bednarz, korabnik i rymarz? Czym zajmował się ludwisarz? Do czego służyła niecka i międlica? Omówimy 20 dawnych zawodów! Przyjrzymy się z bliska zapomnianym już przedmiotom.Warsztaty składają się z 2 części: podstawowej (ok. 20 min) o dawnych przedmiotach i  zawodach oraz dodatkowej (temat do wyboru) w postaci zajęć manualnych.

Druga część do wyboru:
– tkanie krajek (pow.  10 lat)
– wyklejanie obrazków włóczką (proces obróbki wełny i lnu) (6-7 lat)
– lepienie naczynek z gliny metodą wałeczkową
– wyplatanie koszy z siana (pow. 13 lat)
– stemplowanie tkanin (pow.6 lat)

ROK NA WSI

ok 45 min

Dowiemy się jakie prace wykonywano dawniej na wsi. Jaki był podział obowiązków. W jaki sposób obchodzono święta.
Co jedzono i dla czego. Z pomocą wehikułu  czasu przeniesiemy się w czasie i poznamy świat naszych prababć. Uczestnicy zajęć wykonają ozdoby ludowe, które zabiorą do domu.

WRZECIONO, KRĘĆ SIĘ

ok 60 min

Jak robiono kiedyś ubrania? Jak to było z lnem  – prześledzimy wszystkie etapy obróbki lnu korzystając z zabytkowych eksponatów. Czym ukłuła się śpiąca królewna? Jak długo trwało wykonanie ubrania? Przyjrzymy się kołowrotkowi oraz warsztatowi tkackiemu. Wykonamy krajki (wąskie tkaniny ozdobne) na bardku, które mogą posłużyć jako breloczki lub bransoletki.

GAWĘDY O SKRZATACH

ok 45 min

Czy znasz skrzaty i duszki? Kryją się wokół nas. Użyj wyobraźni by je zobaczyć!
Przeniesiemy się w dawne czasy, gdy duchy i skrzaty były nieodłącznymi towarzyszami człowieka.
Dowiemy się co jadły i gdzie mieszkały.
Wysłuchamy opowieści o polskich tradycjach i zabobonach ludowych.
Wykonamy prace plastyczne z kawałków korzeni, kory gałęzi, szyszek i skrawków materiałów.

ETNO DESIGN

ok 90 min

Zapoznamy się z najciekawszymi przykładami designu inspirowanego sztuką ludową. Następnie prześledzimy etapy procesu twórczego, zaczynając na inspiracji, przechodząc przez wybór techniki, materiałów, formy oraz funkcjonalności. Będziemy szukać złotego środka między estetyką, a funkcjonalnością. Powiemy o nowoczesnych technologiach, będących
pomocą dla projektantów. Zaprezentujemy w jaki sposób projektować wzory, by mogły zostać wycięte przez maszyny sterowane numerycznie. W grupach stworzymy własne projekty inspirowane polską tradycją. Wykonamy  nadruki wzorów inspirowanych wycinanką ludową, z wykorzystaniem techniki sitodruku.

Close Menu
×
×

Koszyk